top of page

Поглед отвън

11. Белгородский государственный университет/Белгородски държавен университет за XIII научна конференция на българските аспиранти в Русия

17.12.2019 г.

Из публикцията в сайта на БелГУ "Старши преподавател от института за междукултурни комуникации и научно -изследователски унивесрситет БелГУ взе участие в XIII научна конференция на българските аспиранти в  Русия "Актуални проблеми на съвременната наука - 2019". С пълния текст може да се запознаете тук:

https://www.bsu.edu.ru/bsu/science/news/detail.php?IBLOCK_ID=123&ID=608990

10. Посольство Болгарии в Москве/Посолство на България в Москва

17 декември 2018 г.

Благодарствено писмо до посланика на Република България в Руската Федерация г-н Атанас Кръстин от Обществена организация „Съвет на българските аспиранти в Русия“
Благодарственное письмо в адрес Посла Республики Болгария в Российской Федерации г-на Атанаса Крыстина от Общественной организации „Совет болгарских аспирантов в России“

9. Посольство Болгарии в Москве/Посолство на България в Москва

25 September 2018

Поздравителен адрес до посланика на Република България в Руската федерация г- н Атанас Кръстин от Обществена организация „Съвет на българските аспиранти в Русия“
Поздравительное письмо в адрес Посла Республики Болгария в Российской Федерации г-на Атанаса Крыстина от Общественной организации „Совет болгарских аспирантов в России“

8. Среща между ръководството на Руския културно-информационен център (РКИЦ) в София и новоприетите студенти и аспиранти за обучение в Руската Федерация през учебната 2018/2019 година

Из публикацията в сайта на РКИЦ „Участниците в програмата RUSSIASTUDY заминават да следват в Русия”. С пълния текст можете да се запознаето тук:

http://bgr.rs.gov.ru/bg/news/33585?category_id=4

В Руския културно-информационен център в София се състоя среща с участниците в програмата за безплатно обучение на чужденци в Русия RUSSIASTUDY, които скоро заминават да се учат в Русия. Срещата проведоха съветникът в посолството на Русия Валентин Гусев, началник отдела в представителството на Россотрудничество в България Наталия Ерьомина, главният специалист-експерт Наталия Киктенко, сътрудниците в РКИЦ Лариса Нежньова и Константин Пеев.

В срещата взеха участие и сътрудникът в РКИЦ Стефан Щерев,  представителят на обществената организация "Съвет на българските аспиранти в Русия" Вероника Преждарова, представители на организацията на българските студенти в Русия (БРАВО). 

За историята на руско-българската дружба разказа сътрудникът в РКИЦ Константин Пеев. Той напомни, че и в съветско време, и сега множество български студенти са избирали и избират Русия за получаване на висшето си образование. 

Бъдещите студенти се интересуваха от хиляди въпроси, касаещи Русия и живота в страната. Както отбеляза Наталия Киктенко, при възникването на спорни ситуации по време на следването студентите и аспирантите могат да се обръщат не само към Россотрудничество, но и към министерството на образованието и науката. Вероника Прежидарова допълни, че Съветът на българските аспиранти в Русия също винаги е готов да помогне. 

 По статистика на министерството на образованието и науката на Русия през 2017/2018 учебна година в руските вузове се обучават 281 студенти и аспиранти от България, 236 са получили тази възможност по програмата RUSSIASTUDY. Тази статистика не отчита българските студенти в Московския държавен университет (МГУ). Тази година за Русия заминават повече от 200 студенти от България.

Още за събитието вижте в:

Сайт на РКИЦ на руски език:  http://27.rs.gov.ru/%C2%A0/news/33585 

Сайт на Россотрудничество на руски език: http://www.россотрудничество.рф/%C2%A0/news/33587?category_id=4

Сайт „Всемирная Россия” на руски език:

https://vseruss.com/novosti/evropa-3/Abiturienty-iz-Bolgarii-otpravlyayutsya-na-uchebu-v-Rossiyu-51432

7. Регистър на организациите на българи по смисъла на Закона за българите, живеещи извън Република България (ЗБЖИРБ) – организации в Русия

 

http://www.aba.government.bg/?country=14

06.04.2018 г.

Обществена организация "Съвет на българските аспирантти в Русия"

Обществена организация "Съвет на българските аспирантти в Русия" (СБАР) е продължител и наследява дългогодишната успешна история на аспирантската организация на българите през 70-те и 80-те години на ХХ век. Тя е учредена на 12.12.2017 г. в Посолството на Република България в Москва  в съответствие с Конституцията на Република България и "Закона за българите, живеещи извън Република България", както и с Конституцията на Руската Федерация , Гражданския кодекс на РФ и Федералния закон "Об общественны объединениях" на Руската Федерация. Основни цели на СБАР са: да инициира и стимулира комплексния процес на развтие на научно-изследователската дейност на българските аспиранти в Русия; да разпространява достиженията на руската, българската и световната наука; да способства за свободното придвижване на хора, знания и технологии. 

Председател на УС: Вероника Георгиева Преждарова
Адрес за кореспонденция: 
п.к. 119571, г. Москва, Руска Федерация
Пр. Вернадского д. 82, комната 1915
тел.: 0079030088457 (Whats App, Viber)
00359877011615
email: sbarossia@gmail.com

6. Гайдаровският форум през погледа на аспирантите в Москва

Бюлетин на Центъра на промишлеността на Република България в Москва, януари 2018, бр. 1. www.cprb.ru

            От 16 до 18 януари 2018 г. в Москва се проведе деветото издание на Гайдаровския форум на тема "Русия и светът: цели и ценности". Форумът се организира от РАНХиГС, известен като Академията при Президента на Руската Федерация.

            Част от целите на Форума са привличане на водещи световни учени и практици за съвместно обсъждане на социално-икономически и политически проблеми, както и осигуряване на място за интелектуална интеграция на Русия в икономическата карта на света и статус на важен център за глобални икономически дискусии на най-високо равнище.

            Тази година интересът към Гайдаровския форум беше повишен – участваха 15,5 хиляди души, от които 503 руски и 120 чуждестранни експерти. Разширена беше и тематиката на форума – към политиката и икономиката бяха добавени теми за образованието, здравеопазването, спорта и др. В руските средства за масова информация Гайдаровският форум е закрепил репутацията си като „руския Давос”.

За гостите от чужбина Форумът е важен източник на информация за главните тенденции на социално-икономическото и политическото развитие, състоянието на бизнес-средата и инвестиционния климат в Русия. За руските експерти участието във Форума позволява да се определят перспективите на бъдещия икономически ръст и интеграция на Русия в световната икономика.

От руска страна във Форума участваха Министър-председателят Дмитрий Медведев, министри, ръководители на държавни ведомства и големи фирми, ректори на университети, учени и представители на всички икономически сектори на Руската Федерация.

Сред чуждестранните експерти с български произход бяха Кристалина Георгиева –главен изпълнителен директор на Световната банка, Веселин Благоев – зам.-ректор на Университета за мениджмънт във Варна и Иван Кръстев – политолог, председател на Управителния съвет на Центъра за либерални стратегии в София и научен сътрудник в Институт за хуманитарни науки във Виена. По време на Форума беше представено руското издание на неговата книга  „След Европа”.

Нов акцент на Форума беше присъствието на студенти и аспиранти. Във Форума взеха участие всички членове на Управителния съвет и ревизорът на Съвета на Българските аспиранти в Русия (СБАР). През трите дни на форума те проследиха работата на пленарни, панелни и експертни дискусии, открити диалози, презентации и журналистически срещи с експертите. След приключване на форума те споделиха своите впечатления.

Петър Петров, аспирант в РАНХиГС: Прекрасно събитие, отлична организация и висока посещаемост. От гледна точка на икономиката на Форума бяха обсъдени актуални теми, свързани с внедряването на новите технологии, изкуствения интелект, финансовите пазари и цифровизацията, а също така перспективите пред руската и световната икономика. Впечатляващо беше присъствието на изключително подготвени специалисти, представители на държавната власт (министър-председателят, министри, зам.-министри и губернатори), бизнеса и експерти на национално и международно ниво.

Вероника Преждарова, аспирант в РАНХиГС: Изключително съм щастлива и горда, че уча политология в тази Академия. Впечатлена съм от перспективата за дигитализация на политиката, включително използването на чипове за контрол над политиците, въпреки че от правна гледна точка възниква въпросът дали е етична виртуализацията на обществото до такава степен. При перспективата до 2050 г.  повечето жители да са съсредоточени в мегаполисите, се поставят въпросите за политиката на централизация, управлението на биткойните от държавата и необходимите  качества на съвременните лидери. Това води до нови тенденции в образованието и необходимост от подготовка на нови управленски кадри и бизнес-лидери.

Ралица Тодорова, аспирант в РУДН: Прави впечатление, че участваха експерти от различни области – политици, учени, практици. Обсъждаха се теми, които са важни за света като цяло, за страните, за обществото и за отделния човек. Споделяха се добри практики и се обсъждаха практически примери. Форумът се оказа подходящо място за създаване на ефективни професионални връзки. В тези контакти нас ни посрещаха като носители на различна, но близка славянска култура.

Възможността за участието на аспирантите във форуми на такова високо интелектуално и професионално ниво е важна част от тяхната подготовка за бъдещи учени със световно измерение. Не е изключено след успешното завършване на подготовката си те да бъдат не само участници, а бъдещи експерти в следващите издания на Гайдаровския Форум.

Всичко интересно от и за Гайдаровския форум можете да намерите на http://gaidarforum.ru/     Т. Желязкова-Тея

 

5. Из интервю на Павел Жеравльов, ръководител на представителството на Россотрудничество в България пред български журналисти.

 

http://bgr.rs.gov.ru/bg/news/22671

29.12.2017 г.

 

„Ще продължи ли програмата за безплатно обучение в Русия? 

- Да, разбира се. Както знаете Руската федерация е единствената държава в света, която дава възможност за безплатно образование в Русия за сметка на средствата, отпуснати от правителството на РФ. Програмата «russia.study» се реализира от 2011 година. В България ние успяхме да увеличим обема за тази програма годишно от 52 души на 236. Нашата цел за 2018 година е 300 български студенти да получат възможност да следват в руски вузове безплатно. Програмата предлага обучение в над 600 вуза по 500 специалности в цялата страна. Между другото, преди дни беше реанимирана Асоциацията на българските аспиранти в Русия. Благодарение на нашите усилия и на посланика на България в Русия Бойко Коцев, на базата на посолството в Москва бе възродена Асоциацията на българските аспиранти, обучаващи се в руски вузове. Обсъжда се и въпросът за възстановяване на българските землячества в Русия.

Днес може да се каже, че в българското разбиране за реалността е възникнало нещо устойчиво, своеобразен Ренесанс. Има завръщане към руското образование, руския език, а също има разбиране, че българският бизнес трябва да се върне на руския пазар, както и руският в България. И това са процеси, които никой не може да наложи, защото те се развиват според свои закони.”

 

4. Публикация в сайта на Руския културно-информационен център в София, Република България

 

http://bgr.rs.gov.ru/bg/news/22106

18.12.2017 г.

 

В Русия бе създаден Съвет на българските аспиранти

В Посолството на Република България в Москва се състоя Учредително събрание на „Съвета на българските аспиранти в Русия” (СБАР). Организацията е продължител и наследява дългогодишната успешна история на аспирантската организация на българите през 80-те и 90-те години на ХХ век.

 

На събитието присъстваха г-н Бойко Коцев - извънреден и пълномощен посланик на Република България в Руската федерация, г-н Любомир Николов - първи секретар в Посолството на Република България в Руската Федерация и директор на Центъра на промишлеността на Република България в Москва и г-жа Кристина Дражева - първи секретар в Посолството на Република България.

СБАР ще подпомага духовния прогрес на българските аспиранти, които да пренесат своите знания, опит и компетенции в родната ни страна, за да се включат и поемат своята активна роля в научното развитие на българското общество. Целите на организацията са:

  • иницииране и стимулиране на  комплексния процес на развитие на научно-изследователската дейност на българските аспиранти в Русия;

  • разпространяване на достиженията на руската, българската и световната наука;

  • подпомагане на свободното придвижване на хора, знания и технологии. 

         За реализация на своите цели СБАР си поставя следните задачи:

  • Да поощрява на изследвания, които създават условия и определят перспективите за устойчиво научно развитие;

  • Да разширява възможностите за образование в Русия;

  • Да съдейства за установяването на нови научни контакти за сътрудничество на национално и международно ниво.

         За достигане на своите цели и задачи СБАР ще осъществява широк кръг дейности, сред които: провеждане на теоретически, практически и научни изследвания; организиране на дискусии, семинари, кръгли маси, конкурси, конференции и други форуми в страната и чужбина; организиране на публични лекции и тренинги  с водещи изследователи, преподаватели и обществени деятели; привличане и подготовка на проекти в съответствие с целите на организацията; повишаване на осведомеността на потенциалните аспиранти за условията, които предлага руското образование; подпомагане на кариерно развитие и лична реализация на аспирантите в Русия и тези, които са завършили аспирантура в Русия; развиване на отношения с държавни и частни учреждения, предприятия и структури на гражданското общество.

         Централно събитие за предстоящата 2018 г. ще бъде организирането и провеждането на ХII научна  конференция на българските аспиранти в Русия с международно участие на тема „Актуални проблеми на съвременната наука – 2018”. За участие в конференцията ще бъдат поканени всички български аспиранти и студенти в Русия, както и наши колеги-аспиранти от други страни, които се обучават в московските университети.

 

3. Съветът на българските аспиранти в Русия - традиции и новаторство

Публикация в подсайта на Посолството на Република България в Москва към сайта на Министрество на външните работи на Република България.

http://www.mfa.bg/embassies/russia/events/bg/1712/106/8480/index.html

14.12.2017  г.

 

2. Публикацията от Фейсбук страницата на Посолството на Република България в Москва е качена на 14.12.2017 г. в раздел „Общество” на сайта „Рускоезична България”

https://rus.bg/bg/obschestvo/obschestvo/21467-s-vet-t-na-b-lgarskite-aspiranti-v-rusiya-traditsii-i-novatorstvo

 

1. Фейсбук страница на Посолството на Република България в Москва.

 

https://www.facebook.com/BGEmbassyMoscow/?ref=search

13.12.2017 г.

Посольство Болгарии в Москве/Посолство на България в Москва

 

Съветът на българските аспиранти в Русия - традиции и новаторство
На 12.12.2017 г. Посолството на Република България в Москва бе домакин на Учредителното събрание на „Съвет на българските аспиранти в Русия” (СБАР). Организацията наследява дългогодишната успешна история на аспирантската организация на българите през 80-те и 90-те години на ХХ век. СБАР ще работи за разширяване на възможностите за образование в Русия и ще съдейства за установяването на нови научни контакти за сътрудничество на национално и международно ниво, ще организира дискусии, семинари, кръгли маси, конкурси, конференции и други форуми в страната и чужбина, ще съдейства за повишаване на осведомеността на потенциалните аспиранти за условията, които предлага руското образование, ще подпомага кариерното развитие и личната реализация на аспирантите в Русия и тези, които са завършили аспирантура в Русия, ще развива отношения с държавни и частни учреждения, предприятия и структури на гражданското общество.
Централно събитие за предстоящата 2018 г. ще бъде организирането и провеждането на ХII научна конференция на българските аспиранти в Русия с международно участие на тема „Актуални проблеми на съвременната наука – 2018”. За участие в конференцията ще бъдат поканени всички български аспиранти и студенти в Русия, както и колеги-аспиранти от други страни, които се обучават в московските университети.
Извънредният и пълномощен посланик на Република България в Руската федерация г-н Бойко Коцев, който бе гост на събитието, подчерта, че посолството е готово да подкрепи дейността на новата организация и да съдейства за реализирането на амбициозните цели на българските аспиранти в Русия. Подкрепа за дейността на организацията изрази и г-н Любомир Николов, директор на Центъра на промишлеността на Република България в Москва.

Совет болгарских аспирантов в России – традиции и новаторство
12.12.2017 г. в Посольстве Республики Болгария в Москве состоялось Учредительное собрание „Совета болгарских аспирантов в России” (СБАР). Организация является продолжателем многолетней успешной истории организации аспирантов-болгар 80-х и 90-х годов ХХ века. СБАР будет работать для расширения возможностей образования в России, содействовать установлению новых научных контактов сотрудничества на национальном и международном уровнях, организовывать дискуссии, семинары, круглые столы, конкурсы, конференции и другие форумы в стране и за рубежом, содействовать повышению осведомленности потенциальных аспирантов об условиях, предлагаемых российским образованием, способствовать карьерному росту и личной реализации аспирантов в России и тех, которые закончили аспирантуру в России, развивать отношения с государственными и частными учреждениями и предприятиями и структурами гражданского общества.
Центральным событием предстоящего 2018 года станет организация и проведение XII научной конференции болгарских аспирантов в России с международным участием на тему „Актуальные проблемы современной науки – 2018”. Для участия в конференции будут приглашены все болгарские аспиранты и студенты в России, как и коллеги-аспиранты из других стран, которые обучаются в московских университетах.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Болгария в Российской Федерации г-н Бойко Коцев, который был гостем мероприятия, подчеркнул, что посольство готово поддержать деятельность новой организации и содействовать реализации высоких целей болгарских аспирантов в России. Поддержку деятельности организации выразил и г-н Любомир Николов, директор Центра промышленности Республики Болгария в Москве.

bottom of page